mrt
30
2022

Bezem door grafstenen

Author // frits_tromp1
Posted in // Ds. van Zanten

De protestantse gemeente in Stiens doet een oproep aan erfgenamen van oude graven om zich te melden. Het grafrecht van 23 oude graven, waar jaren niet voor betaald is, vervalt.
“Men betaalt onderhoud voor het algemene onderhoud van de begraafplaats, de tuinman, zal ik maar zeggen. Dat is al die jaren nooit betaald,” zegt Jan Liefrink, beheerder van het kerkhof in Stiens. “We weten ook niet wie de rechthebbende is. Je bent eigenlijk verplicht om je adres door te geven, dat is in de jaren nooit gebeurd.”

Na 1861
Het gaat om graven bij de Sint-Vituskerk, midden in het dorp. Het oudste graf dateert uit 1861; de meeste graven zijn vijftig jaar of ouder. Liefrink heeft de afgelopen jaren gezorgd voor deze graven, omdat het anders ‘blijft sluimeren.’

Monnikenwerk
Nu wil Lieflink er eigenhandig voor zorgen dat hij erachter komt wie de erfgenamen van deze grafstenen zijn. Dat was eerder al eens onderzocht, maar dat leverde toen niks op. Lieflink probeert het dus voor de tweede keer. “Het is monnikenwerk,” zegt hij. “Maar ik doe het wel. Ik kom er ook wel achter, maar ik moet overal in googelen.”
Het heeft hem in ieder geval al aardig verder gebracht. Afgelopen maandag kreeg Liefrink van één van de afstammelingen een stamboom toegestuurd. “En ik heb een meneer gehad die belde en zei: ‘Daar ligt mijn tante’. Het was van lang geleden, een man van 92.”

Zonder erfgenamen wordt het ruimen
Stiens heeft geen tekort aan ruimte om het kerkhof. Maar als er stenen zijn waar hij de erfgenamen niet van kan vinden, zal het kerkbestuur de graven ruimen.
“We hebben de oude regelementen, de oudste is van 1944, waarin staat dat als het algemeen onderhoud vier jaar lang niet wordt betaald, dat je dan een graf mag ruimen.” In het geval van deze grafstenen is die periode al voorbij. “Maar we gaan heel netjes een jaar hanteren, zodat mensen de tijd hebben om te reageren.”
De bedoeling is dat de overblijvende graven in mei-juni 2023 worden geruimd.

Bron: Omroep LEO Middelsé

Tags // , , , , , , , ,

Trackback from your site.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.