okt
04
2017

Nooit meer slapen

Author // frits_tromp1
Posted in // Modern Times

Nooit meer slapen is een roman van Willem Frederik Hermans uit 1966. Ik kwam erop, toen ik gisteren een boek las van Bob Polak. Hij maakte drie literaire wandelingen door Amsterdam aan de hand van Hermans’ werk. Waaronder dus Nooit Meer Slapen.
Deze boektitel is tevens de naam van een radioprogramma. Sinds 2014 zendt de VPRO onder de titel Nooit meer slapen op weekdagen een cultureel radioprogramma uit. Het is eveneens de naam van een lied van Doe Maar, geschreven door Ernst Jansz.
Jansz doet het vaker, titels van boeken lenen voor een eigen liedtekst. Zo staan op zijn debuutalbum De Overkant uit 1999 twee nummers, waarvan de titel is gestolen van een boektitel. Zo is Een Dagje Aan Het Strand vernoemd naar de novelle van Heere Heeresma. Het lied Een Ogenblik In De Wind heeft te titel gekregen van het gelijknamige boek van André Brink.
Dat kan neigen naar plagiaat. Plagiaat is het kopiëren van teksten als eigen materiaal, zonder de bron erbij te vermelden. Je kunt het ook inspiratie noemen. Of een teken van (literaire) intelligentie: je laat zien dat je op z’n minst op de hoogte bent van de genoemde boeken.
Nooit meer slapen. Zolang er gesproken wordt over boeken, is de aanleiding minder relevant.

Tags // , , , , , , , , , , , , , , , ,

Trackback from your site.

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.