Tom Kellerhuis over Zwagerman
Je hebt het laatste interview met Joost Zwagerman gemaakt. Dat duurde tien uur.
Dat was ook echt absurd. Ik vermoedde het al, maar werd het afgelopen weekeinde weer eens in dat vermoeden bevestigd dat het allemaal geënsceneerd lijkt te zijn door Joost, doordat ik bij toeval op een door hem geschreven essay uit 2013 stuitte over de Amerikaanse schrijver David Foster Wallace, die zichzelf thuis verhing in 2008. Ik was aanvankelijk helemaal niet geïnteresseerd in een interview met Joost. Ik hapte pas toe toen hij zei: “Ik wil je allerlei dingen gaan zeggen die ik nog nooit heb verteld”. Later heeft hij de afspraak drie keer afgezegd. Dat kwam door de medicatie en zijn ziektebeeld. Uiteindelijk is het interview doorgegaan en een paar dagen later pleegde hij zelfmoord.
Wat voor gevoel houd je over aan dat interview?
Ik vond het in en in triest. Ik kon het niet bevatten. Ik vind het sowieso stompzinnig dat mensen hiervoor kiezen. Los van die zelfmoord was het een goed interview, alleen had het waarschijnlijk nooit zo goed verkocht als hij niet was doodgegaan. Daar heb ik wel een dubbel gevoel aan overgehouden. Maar ik ben in de eerste plaats een journalist die zijn werk probeert te doen. Ik was erg getroffen door zijn dood. Ook doordat we lang hebben gepraat, ik hem goed kende en we nog allerlei plannen hadden. Ik lag bijna in te dutten toen ik om 23.00 uur op de avond gebeld werd dat hij de hand aan zichzelf had geslagen en ben meteen aan het werk gegaan, tot in de vroege uurtjes. Ik had hem al een versie van het interview gestuurd, die hem nooit meer heeft bereikt. Ik heb alle passages over zelfmoord die er nog niet in stonden verder uitgewerkt en heb het interview daarmee aangevuld.
Bron: Villamedia
Tags // 2008, 2013, David Foster Wallace, interview, Joost, Joost Zwagerman, Kellerhuis, laatste interview, Tom, Tom Kellerhuis, VillaMedia, Zwagerman
Trackback from your site.